Skicka in en gratulation till någon förare/hund ni tycker ska uppmärksammas till: emma.hansen@hotmail.se

 

GRATTIS TILL:

 

2018

 

 

 Helena_1_EKL_2018.jpg

 

Helena Svensson med Flatgold’s Comely Cayden

1a pris EKL Bullaren

 

Emma_Aiya_1_OKL_2018.jpg

 

 

 Emma Hansen med Firepoppy´s Aiyana

1a pris ÖKL Älvsered

Susanne_Eriksson_1_OKL_2018.jpg 

 

Susanne Eriksson  med Mandylike’s Dancing Queen

1a pris ÖKL Älvsered

Fanny_NKL_2018.jpg

 

 

Fanny Holmén med Vettisens Gerda

1a pris  NKL Älvsered



 Pia Persson med Airotkivs Queen

1a pris NKL Älvsered

Pia Almqvist med Roekull Xet

1a pris NKL Höör

 

Annhilde1.png

 

 

Birkestrand med Ragweeds Annie

1:a pris NKL i Höör

 

1_NKL_Christoffer.png

 

 

Christoffer Johansson med Anniegetyourgun Little Jake "Billie"

1:a pris NKL i Höör

 

 

LasseK.jpg

 

Lars Kjellgard med Aqua Seer's First Joy 

1:a pris, HP NKL i Hjo samt Klubbmästare NKL Goldenklubbens klubbmästerskap.

 
 

 

 

 

20180624_193300.jpg Birkestrand med Anniegetyourgun Annie Oakley

1:a pris NKl i Skaraborg

Marie_och_Billie.jpg

 

 

 

Marie Andersson med Anniegetyourgun Little Jake "Billie"

3e pris Unghundsderbyt 2018

 2017 

Marie_och_Tove.jpg

 

 

 

Marie Larsson med Oda, (Airotkivs Lilian)

1:a pris i Nkl på B-provet i Älvsered 6/11.

Marie_och_Tove.jpg

 

 

 

Tove Graveleij med Burre, (Starsholma Golden Eye)

1:a pris i Nkl på B-provet i Älvsered 6/11.

Grattis till Adam Jarland Fd Dahl med Abbe, (Aqua Seer´s First Fighter)

1:a pris i Nkl på B-provet i Älvsered 6/11.

 

Roy_och_Boy.jpg

 

 

 

Roy Larsson och "Boy", Stenhöjgårds Extra

1:a pris Kkl i Varberg 10/10.

Susanne_och_Zata.jpg

 

 

 

Susanne Eriksson och Zäta, (Mandylikes Zola)

1 pris i Ekl den 7/10 i Ivösjön och även Jaktchampionatet.

 

Ulrika_och_Leo_2017.jpg

 

 

 

 

Ulrika Cronvall med Leopold, (Airotkivs Leopold)

1 pris i Nkl på B-provet i Koberg den 4/10.

 

 Josef_och_Chayton.jpg

 

 

Josef Wiedemann med Chayton (Firepoppy´s Chayton)

1a pris Nkl 24/9 Kilanda

 

 

1a_nkl.jpg

 

 

Britt-Marie Persson och Lisa, (Airotkivs Louise)

1-pris i Nkl på b-provet i Boxholm den 20/9.

Stina_och_Dublin.jpg




Christina Hagberg och Dublin, (Copperbirch Stallone)

1:a pris i Nkl på provet i Borås den 10/9.

 

 

 

                          FB_IMG_1504978480815.jpg

 

       Eddie Nilsson med Fivel "Willowridge Five By Five"

                          1a HP NKL Borås 9/9

 

 

ssrkgrattis.png

 

Annhilde med Batmoors Severn Duffy

1a pris ÖKL Smålandsprovet 13/5

 

 

 

 

 

ssrk_vinnarewtnklbilleberga2017.jpg 

 

 

Eddie Nilsson och Willowridge Five By Five "Fivel"

Vinst på Ssrk Södras WT i Billeberga 4/7.

ssrk_cup2017vinnare.jpg 

 

 

Åsa Nyqvist och Lykka (Coatfloats Total Knockout)

Totalvinst i NKL i SSRK Västras WT-cup 2017! 

Roy Larsson med "Boy" Stenhöjgårds Extra

1:a pris NKL i Halmstad den 6/5

2016

 

Åsa Nyqvist och "Lykka" Coatfloats Total Knockout

1:a pris NKL i Halmstad den 23/10 

 
 tjp92001a.JPG

Jonas Gustafsson med "Mellie" Springer Nova's Mellie Of Tuffno

1:a pris NKL och provbäst på Tollingjaktprov 22/10 

 

Helena Svensson med Flatgold´s Comely Cayden

1:a pris B-prov EKL i Bollebygd 1/10

 

 

Marika Olsson med "Dina" Streamlight's Jackies Dina

1:a pris B-prov ÖKL den 25/9 i Kilanda

 
 

Anita Tordenlid med "Bella" Streamlight's Choice Bella

1:a pris B-prov EKL i Kilanda 24/9

 

Susanne Eriksson med "Zäta" Mandylike's Zola

1:a pris B-prov EKL i Hjo den 11/9

 

 
Allie.jpg 

Eddie Nilsson med "Allie" numera SvJ(j)CH Reedsweepers Red Alert

1:a pris B-prov EKL den 11/9 i Hjo

 


Marika Olsson med "Dina" Streamlight's Jackies Dina

1:a pris B-prov ÖKL den 4/9 i Borås

 

Cissi Palmgren med  "Zingo"  Sort Guld Portello

1:a pris B-prov NKL  den 20/8 i Borås

 

 

Matilda Borvèn och "Jaga" Aqua Seer's Love To Win

1:a pris B-prov NKL i Danmark den 3/7 


 

Ingela Sandberg med "Minnie" Classic Worker's Felicity

1:a pris B-prov NKL den 15/5 i Häglinge

 
FullSizeRenderB.JPG

Helena Svensson med Flatgold´s Comely Cayden

1:a pris B-prov ÖKL i Halmstad/Fröböke den 1/5

och därmed klar för EKL

 

 

Roy Larsson med Batmoors' Dr No John Barry "Berra"

och

Annhilde J Birkestrand med Batmmors' Severn Duffy "Duffy"

1:a pris B-prov NKL i Halmstad/Fröböke  den 30/4

2016

 

 

2015 


 AH_Rita_Duffy.jpg

Annhilde med Rita och Duffy

Hanna Nilsson med Respons Rappa Rockartist-Ten "Tequila"

och

Annhilde  J Birkestrand med  Batmoors Octopussy Rita "Rita"

 godkända på KKL den 17/11

 
 
 IMG_6168bk.JPG

Roy Larsson med Batmoors Dr No John Barry

Segrade i NKL,  Sektion Hallands WT i Hishult den 8/11 med 90 poäng

 

 Eddie Nilsson med "Allie" Reedsweeper's Red Alert

godkänd på praktiskt jaktprov, Halmstad  5/11

 
 IMG_3918ck.JPG

Hans Andersson med "Ninjo" Arwen's Ninjo

1:a pris B-prov NKL i Halmstad den 25/10

 

Britt-Marie Persson med "Ditte" Adore´s Yrhätta

1:a pris B-prov NKL i Älmhult den 10/10

 

Anders Larsson med "Leven" Meadowlark Lochleven

1:a pris NKL i Borås den 26/9

 
 IMG_4224k.JPG

Marika Olsson med "Dina" Streamlight's Jackies Dina

1:a pris B-prov NKL , Möcklö, Blekinge 12/9

 

Mia Grundberg med "Ozzy" Airotkivs Hilding

Susanne Eriksson med "Zäta" Mandylike's Zola

som båda tog sina andra 1:or i Öppenklass på kort tid. Nu i Hjo den 12/9

 
 

Marie Richardsson med "Lakrits" Korpklons Ejder

1:a pris  B-prov EKL i Jönköping den 15/8

 

Mia Grundberg med "Ozzy" Airotkivs Hilding

1:a pris B-prov ÖKL i Jönköping den 15/8

 

Susanne Eriksson med "Zäta" Mandylike's Zola

1:a pris B-prov ÖKL i Jönköping den 15/8

 

Cissi Brusehed med Rockdove's Soul On Ice

1:a pris B-prov NKL i Åkulla den 8/8

 

 Eddie Nilsson med "Allie" Reedsweeper's Red Alert

1:a pris B-prov EKL i Hunneberg den 2/8

 

Susanne Ericsson med "Isa" Mandylike's Dancing Queen

1:a pris B-prov NKL i Hunneberg den 2/8

 
KM-Knalla-1a.JPG 

Matilda Borvèn och "Knalla" Aqua Seer's First Star

1:a pris NKL vid Goldenklubbens Klubbmästerskap i Villingsberg den 25/7 

 

Eddie Nilsson och "Allie" Reedsweeper's Red Alert

1:a pris B-prov EKL i Bollebygd 6/5

 

Helèn Andersson med Kvarterets Tampa Florida

1:a pris NKL i Alingsås 2/5 

 
IMG_5837ck.jpg

Helena Svensson med Flatgold´s Comely Cayden

1:a pris B-prov ÖKL i Tönnersjö 19/4

 

Anita Tordenlid med "Bella" Streamlight's Choice Bella

1:a pris B-prov ÖKL i Tönnersjö 19/4

 
 0k.JPG

Hanna Nilsson med "Xanté" RLD N RLD F RLD A RLD M Blågul´s Allra Coolaste Polare.

1:a pris NKL B-prov, Skåne Södra 12/4. 

 

Marie Richardsson med Korpklons Ejder

1:a pris ÖKL B-prov, Blekinge 11/4

 

2015

 


 

2014

3k.JPG

Hanna Nilsson med "Bacardi"  RLD N RLD A RLD M LPI LPII LPIII SE Lch Respons Qnäckiga Qakbit-Ten.

Godkänt KKL, Varberg 14/11

 

Roy Larsson med "Affe" Streamlight's Choice Lamborghini

1:a  pris på A-prov, Skottorp 7/12

 

Annika Radefält med sin cocker "Smilla"

1:a pris ÖKL Fältprov den 22/11

 
DSC_0689k.JPG

Mariusz Narozny med "Rally" Twigg's All The Way

Godkänd KKL, Varberg 14/11

 

Roy Larsson med "Affe" Streamlight's Choice Lamborghini

1:a pris EKL i Jönköping den 7/9

 

Emma Hansen och "Aya" Firepoppy's Aiyana

 1:a pris NKL i Bosarp den 6/9

 

Anita Tordenlid och "Mynta" Streamlight's Cayos Mynta

1:a pris NKL på Gotland den 5/9

 

Eddie Nilsson och "Allie" Reedsweeper's Red Alert

1:a pris i ÖKL,  Boxholm 29/8

Klar för Elitklass

 

Annhilde Birkestrand med Batmoors Octopussy Rita

1:a HP NKL lördag 16/8

1:a HP NKL söndag 17/8

B-prov, Narvik, Norge

 

Annhilde Birkestrand med "Tight" Caper Cailies Voodoo Nine

Godkänt Vatten nybörjarprov

Godkänt Vattenprov

Åkulla 20/7

 

 

Mariusz Narozny med "Rally" Twigg's All The Way

1:a HP i NKL, Hunneberg den 2/8

 

Roy Larsson med "Affe" Streamlight's Choice Lamborghini

1:a  i ÖKL,  Höglandet den 26/7. Andra 1:an och nu klar för Eliten!!

 
 
Logga_vinna_poangjakt.JPG

Matilda Borvén och "Vinna" Peruddens Jaktliga Vinna 

1:a pris i NKL vid Goldenklubbens Klubbmästerskap i Villingsberg den 19/7

 

Roy Larsson med "Affe" Streamlight's Choice Lamborghini

1:a plats med 94 poäng , WT i  Dagstorp 2/7

 

SEKTIONSMÄSTARE 2014 

IMG_5163ak.JPG

Anders Stegerud med Hinnared Äster

som den 29/6 försvarade sin titel som sektionsmästare.

Denna gång genom att segra i ett krävande mocktrial i Hishult

 

Hanna Nilsson med "Bacardi" Respons Qnäckiga Qakbit-ten

1:a pris i ÖKL, Tollsjö den 13/5

 

Mariusz Narozny och "Otto" Justlike Kicking Bear

1:a pris NKL, Nybro den 10/5

 

Helena Svensson och "Cayden" Flatgold's Comely Cayden

1:a pris i NKL, Halmstad den 3/5

 

Hanna Nilsson med "Bacardi" Respons Qnäckiga Qakbit-ten

1:a pris i ÖKL, Tystberga den 27/4

 

Roy Larsson med "Affe" Streamlight's Choice Lamborghini

1:a HP i ÖKL,  Skåne Mitt den 26/4

 

Eddie Nilsson och "Allie" Reedsweeper's Red Alert

1:a pris i ÖKL,  Skåne Mitt den 26/4

 

Jan Stomberg  med "Disa" Estelle

1:a pris NKL, Fegen den 26/4

 

2014

 


 

2013

 

Logga_vinna_poangjakt.JPG

Matilda Borvén och Peruddens Jaktliga Vinna 

Vinnare av Labrador Hallands Poängjakt,  Nybörjarklass 

 
Stattared_013k.JPG

Annika Radefält med Classic Worker's Ebony

Segrade stort i Stättareds WT, NKL, den 5/10 med hela 96 poäng

 
 

Susanne Ericsson med "Rassla"  SE JCH Mandylike's Rambling Rose

efter sitt 3:e  1:a-pris i EKL på kort tid. Denna gång i Härnösand 5/10

 

Annhilde J Birkestrand med Caper Cailie's Vodoo Perfection

godkänt Vattenprov spaniel den 15/9

 

Susanne Ericsson med "Rassla" Mandylike's Rambling Rose

1:a pris EKL i Hjo den 15/9

 

Anders Larsson med "Ingo" Flatterhaft Ingen Rök Utan Eld

godkänd KKL den 13/9 i Ed

 

999129_557130400990257_254862023_n1.jpg

Mia Johansson med "Cendi" Sort Guld Prima Liv

1:a pris  NKL i Gränna 7/9 

 
1209135_213212952179837_1322202789_n1.jpg

 Tove Graveleij med "Taggen" Streamlight's Choise Lucky Star

1:a pris NKL i Bosarp den 7/9

 

Susanne Ericsson med "Rassla" Mandylike's Rambling Rose

1:a pris EKL i Hjo den 24/8

 

Susanne Ericsson med Mandlike's Zola

Britt-Marie Persson med Airotkivs Ikea

1:a pris NKL i Kilanda  18/8
 

Anders Larsson med "Ingo" Flatterhaft Ingen Rök Utan Eld

1:a pris i NKL, Hunneberg 3/8

 

Anders Stegerud med Hinnareds's Äster

1:a pris i ÖKL, Höglandet 27/7

 

Mia Grundberg med "Ozzy" Airotkivs Hilding

1:a pris i NKL, Höglandet 27/7

  
IMG_3783bk.JPG

Annika Radefält med Classic Worker's Ebony

Segrade i NKL, WT Susegården 130526

 

Hanna Nilsson med  Respons Rappa Rockartist-ten

1:a pris NKL, Bollebygd 14/5

 
 

2013

 


 

2012

 

Anita Tordenlid och Streamlight's Choice Bella

1:a pris ÖKL på Halmstadprovet 21/10

 

Niklas Fagerström och Nordjydens Simmonsen

1:a pris NKL på Halmstadprovet 21/10

 

Birgitta Wiedemann och "Falcon" Firepoppy's Falcon

för 1:a pris NKL på Halmstadprovet den 20/10

 

Eddie Nilsson och "Allie" Reedsweeper's Red Alert

för ett 1:a pris i NKL den 15/10

 

Mia Grundberg och "Tindra" Airotkivs Beyoncé

som tog sin 3:e 1:a i EKL den 22/9 i Osby

 

Catarina Strand och "Midas Mirakel" Kanadickens John Dory Of Mafli

som vid Tollarspecialen 2012 blev Tollarmästare

med bl.a. ett 1:a pris i EKL (enda 1:an) på jaktprovet.

143k.JPG

   

Eddie Nilsson och "Casey"  Find-it The Casey Lane för

1:a-pris i EKL i Norge 8-9 september

Kan nu titulera sig Svensk och Norsk Jaktchampion

bild.jpg

 

Marika Olsson och "Ronja" Månfares Gabble Gnat

1:a ettan i EKL, Kilanda 8-9 september

 

Roy Larsson och "Zingo"  Streamlight's Danas Power

1:a pris NKL den 1/9 i Lenhovda

 

Roy Larsson och "Affe", Streamlights Choise Lamborghini

1:a pris i NKL  den 12/8 i Skåne

 

1:a pris EKL i Hunneberg 5/8

Mia Grundberg med Airotkivs Beyonce

Marre Narozny med Airotkivs Överste

DSC08452.JPG

 

Roy Larsson och "Affe", Streamlights Choise Lamborghini

för segern i NKL, Södras WT i Dagstorp den 26/6  93 poäng!

 

IMG_2719k.JPG

Anders Stegerud med Hinnareds Äster.

Segrare i Sektionsmästerskapet 2012

 

Eddie och Casey för elitklass-segern i Smålandsavdelningens WT i Markaryd den 22/4

 

vaga2.jpg 

Höstglädjens Line on the Horizon "Våga"

BIS Valp den 15/4, SSRK Sätila 

Ägare: Matilda Borvén, Getinge

 

 

2012

 


 

2011

 
Sweppe_kkl.JPG

Tove Graveleij med Doubleuse Raw Cashew "Sweppe"

för godkänd KKL den 29/10

 

Ulf Westlund med ESS Streamside's Puch

för segern på Spanielmästerskapen AV

i Strängnäs den 4/11 2011

 

STORT Grattis till

Eddie Nilsson och "Casey"  Find-It The Casey Lane

som godkändes på det praktiskt provet den 28/10

och nu kan titulera sig Svensk Jaktchampion

 

Magnus Plantin och Classic Worker's Breakthrough

för 1:a pris i NKL vid Halmstad-provet den 22/10

 

IMG_4417k.JPG

Eddie Nilsson och Find-It The Casey Lane "Casey"

som den 17/9 i Osby tog sitt 3:e 1:a pris i EKL

 

Eddie och Casey

för ännu en 1:a i EKL. Nu i Alingsås den 28/8

 

HÖGLANDET 20 - 21/8

1:a pris ÖKl till

Susanne Ericsson med Mandylike's Rambling Rose

Outi Karlsson med Mandylike's Pontiac

Detta var 2:a 1:an på kort tid och de är därmed klara för elitklass.

 

 

1:a pris EKL till

Eddie Nilsson och Find-It The Casey Lane "Casey"

 

 

 wt.jpg

LP ELIT SE Lch Respons Noppiga Näverkont-Ten o Hanna Nilsson

som kom på 2:a plats på Goldenspecialens WT ÖKL med 90 p. samt 2:a i Dual Purpose

 

 1:a pris i ÖKL vid Hunnebergsprovet den 30-31/7 erövrade:

IMG_0606k.JPG

Hans Larsson med Inassicas Fancy

Sol-Britt Alfredsson med H-falks Rask

Susanne Ericsson med Mandylike's Rambling Rose

Outi Karlsson med Mandylike's Pontiac

 

Eddie Nilsson och Find-It The Casey Lane "Casey"

som återigen har vunnit ett WT i Elitklass.

Denna gång i Kävlinge den 4/7 på 90 poäng

 

Anita Tordenlid och Streamlight's Choice Bella  

för segern i WT-deltävlingen i Borås den 6/6

89 poäng och klar seger i ÖKL

 

 IMG_1133mk.JPG

  2011 års  Sektion Hallandsmästare 

   Tove Graveleij med Doubleuse Raw Cashew 

  

bailanbus.k.JPG

 LP ELIT SE LCH Strandgläntans Best Friend  "BAILY" 

1:a pris B-prov NKL  110502 i Kilanda

Ägare: Hanna & Lars Nilsson

Uppf: Yvonne Sandberg, Halmstad

 

 

IMG_0700k.JPG

MARRE OCH BOSS

 segrade i Elitklassen i Södras WT i Bromölla

2011-03-19

 

 

2011

 


 

2010

 

DSC_0418kr.jpg

STORMFÅGELNS ADRIAN (NEMO)

1 pris Halmstad B prov NKL
23 okt 2010
ägare Adam Dahl
uppf Tina Sannestål

 eddie111.jpg

Eddie och Casey

till 1:a pris + HP+ Provbäst i Ökl Karlskrona 2/10 2010 och därmed klara för eliten.

 

 

GetAttachment.aspx.jpeg

Ingela och Sanne

till 1:a priset i Ökl Ullared 3/10 2010

 

 tove.jpg

Tove och Sveppe

till era två 1:a pris i Ökl (Växjö och Alingsås) = klara för eliten

 

 

 

GrattisSpira100925.jpg

SE VCH Miss Mallorys Formula One "Spira"

1 ökl jaktprov SSRK Västra Alingsås 25/9 (därmed klar för elit)
Uppf. Annica Reitmaier, Oskarström
Äg. Helena Svensson, Falkenberg

 

Grattis!! Solbritt och Kent

till Rasks fina jobb och 1:a priset i Nkl den 13/9!
Även grattis till 1:a priset på utställningen !

 

 

 

 

Jan-Febr_2009_02777.jpg

Helena med "Spira" och Catta med "Miraklet"

som fixade till var sitt 1:a pris i Ökl på det Särskilda provet i Ullareds -trakten den 13/9 2010.

 

 hanna1.jpg

Hanna & Bacardi    Respons Qnäckiga Qakbit-Ten

tog ett 1:a pris i NKL i Bosarp 4/9 2010. Vann även VP Tennstånkan, för bästa NKL hund.

 

 

Hanna_Whiskey.jpg

Hanna & Whiskey     Respons Noppiga Näverkont-Ten

tog ett 1:a pris i Borås 29/8 2010.

 

 

Walk-up.jpg

GRATTIS CATTA OCH MIRAKLET

Kanadickens John Dory of Mafli som tog ett 1:a pris i NKL i Höglandet den 21/8 2010

 

 

Bild_001.jpg

Grattis till Roy Larsson och Pia Almqvist

Tog sin andra öppenklassetta med Gåsalyckans Gary Cooper (Louie) i Borås.

 

 

 

vilt_sm10.jpg

SVENSK VILTSPÅRMÄSTARE 2010

SE VCH Gameflame's Penny

uppf: Lennart Hansson
äg: Hans Berndtsson

 

 

lasse.jpg

 

Vinnare NKL  WT i Borås 5/6 2010, 86 poäng
Be Active's Quickstep Jetta.
Förare Lars Kjellgard. 

 

 

eddie.jpg

 

Vinnare EKL WT Borås 5/6 2010

Find-It the Casey Lane med Eddie Nilsson

 

 

wt102.jpg

2010 års Sektion Hallandsmästare

Mariusz Narozny med Airotkivs Ång-Turbin SE VCH SE JCH

 

2010


2009

 

master11.jpg

2009 års Sektion Hallandsmästare

Eva Franzén med  Miss Mallory Pretty As A Picture

 

 
 
 
 
 



Skicka in en gratulation till någon förare/hund ni tycker ska uppmärksammas till: emma.hansen@hotmail.se

 

GRATTIS TILL:

 

 2017 

 

Roy Larsson med "Boy" Stenhöjgårds Extra

1:a pris NKL i Halmstad den 6/5

2016

 

Åsa Nyqvist och "Lykka" Coatfloats Total Knockout

1:a pris NKL i Halmstad den 23/10 

 
 tjp92001a.JPG

Jonas Gustafsson med "Mellie" Springer Nova's Mellie Of Tuffno

1:a pris NKL och provbäst på Tollingjaktprov 22/10 

 

Helena Svensson med Flatgold´s Comely Cayden

1:a pris B-prov EKL i Bollebygd 1/10

 

 

Marika Olsson med "Dina" Streamlight's Jackies Dina

1:a pris B-prov ÖKL den 25/9 i Kilanda

 
 

Anita Tordenlid med "Bella" Streamlight's Choice Bella

1:a pris B-prov EKL i Kilanda 24/9

 

Susanne Eriksson med "Zäta" Mandylike's Zola

1:a pris B-prov EKL i Hjo den 11/9

 

 
Allie.jpg 

Eddie Nilsson med "Allie" numera SvJ(j)CH Reedsweepers Red Alert

1:a pris B-prov EKL den 11/9 i Hjo

 


Marika Olsson med "Dina" Streamlight's Jackies Dina

1:a pris B-prov ÖKL den 4/9 i Borås

 

Cissi Palmgren med  "Zingo"  Sort Guld Portello

1:a pris B-prov NKL  den 20/8 i Borås

 

 

Matilda Borvèn och "Jaga" Aqua Seer's Love To Win

1:a pris B-prov NKL i Danmark den 3/7 


 

Ingela Sandberg med "Minnie" Classic Worker's Felicity

1:a pris B-prov NKL den 15/5 i Häglinge

 
FullSizeRenderB.JPG

Helena Svensson med Flatgold´s Comely Cayden

1:a pris B-prov ÖKL i Halmstad/Fröböke den 1/5

och därmed klar för EKL

 

 

Roy Larsson med Batmoors' Dr No John Barry "Berra"

och

Annhilde J Birkestrand med Batmmors' Severn Duffy "Duffy"

1:a pris B-prov NKL i Halmstad/Fröböke  den 30/4

2016

 

 

2015 


 AH_Rita_Duffy.jpg

Annhilde med Rita och Duffy

Hanna Nilsson med Respons Rappa Rockartist-Ten "Tequila"

och

Annhilde  J Birkestrand med  Batmoors Octopussy Rita "Rita"

 godkända på KKL den 17/11

 
 
 IMG_6168bk.JPG

Roy Larsson med Batmoors Dr No John Barry

Segrade i NKL,  Sektion Hallands WT i Hishult den 8/11 med 90 poäng

 

 Eddie Nilsson med "Allie" Reedsweeper's Red Alert

godkänd på praktiskt jaktprov, Halmstad  5/11

 
 IMG_3918ck.JPG

Hans Andersson med "Ninjo" Arwen's Ninjo

1:a pris B-prov NKL i Halmstad den 25/10

 

Britt-Marie Persson med "Ditte" Adore´s Yrhätta

1:a pris B-prov NKL i Älmhult den 10/10

 

Anders Larsson med "Leven" Meadowlark Lochleven

1:a pris NKL i Borås den 26/9

 
 IMG_4224k.JPG

Marika Olsson med "Dina" Streamlight's Jackies Dina

1:a pris B-prov NKL , Möcklö, Blekinge 12/9

 

Mia Grundberg med "Ozzy" Airotkivs Hilding

Susanne Eriksson med "Zäta" Mandylike's Zola

som båda tog sina andra 1:or i Öppenklass på kort tid. Nu i Hjo den 12/9

 
 

Marie Richardsson med "Lakrits" Korpklons Ejder

1:a pris  B-prov EKL i Jönköping den 15/8

 

Mia Grundberg med "Ozzy" Airotkivs Hilding

1:a pris B-prov ÖKL i Jönköping den 15/8

 

Susanne Eriksson med "Zäta" Mandylike's Zola

1:a pris B-prov ÖKL i Jönköping den 15/8

 

Cissi Brusehed med Rockdove's Soul On Ice

1:a pris B-prov NKL i Åkulla den 8/8

 

 Eddie Nilsson med "Allie" Reedsweeper's Red Alert

1:a pris B-prov EKL i Hunneberg den 2/8

 

Susanne Ericsson med "Isa" Mandylike's Dancing Queen

1:a pris B-prov NKL i Hunneberg den 2/8

 
KM-Knalla-1a.JPG 

Matilda Borvèn och "Knalla" Aqua Seer's First Star

1:a pris NKL vid Goldenklubbens Klubbmästerskap i Villingsberg den 25/7 

 

Eddie Nilsson och "Allie" Reedsweeper's Red Alert

1:a pris B-prov EKL i Bollebygd 6/5

 

Helèn Andersson med Kvarterets Tampa Florida

1:a pris NKL i Alingsås 2/5 

 
IMG_5837ck.jpg

Helena Svensson med Flatgold´s Comely Cayden

1:a pris B-prov ÖKL i Tönnersjö 19/4

 

Anita Tordenlid med "Bella" Streamlight's Choice Bella

1:a pris B-prov ÖKL i Tönnersjö 19/4

 
 0k.JPG

Hanna Nilsson med "Xanté" RLD N RLD F RLD A RLD M Blågul´s Allra Coolaste Polare.

1:a pris NKL B-prov, Skåne Södra 12/4. 

 

Marie Richardsson med Korpklons Ejder

1:a pris ÖKL B-prov, Blekinge 11/4

 

2015

 


 

2014

3k.JPG

Hanna Nilsson med "Bacardi"  RLD N RLD A RLD M LPI LPII LPIII SE Lch Respons Qnäckiga Qakbit-Ten.

Godkänt KKL, Varberg 14/11

 

Roy Larsson med "Affe" Streamlight's Choice Lamborghini

1:a  pris på A-prov, Skottorp 7/12

 

Annika Radefält med sin cocker "Smilla"

1:a pris ÖKL Fältprov den 22/11

 
DSC_0689k.JPG

Mariusz Narozny med "Rally" Twigg's All The Way

Godkänd KKL, Varberg 14/11

 

Roy Larsson med "Affe" Streamlight's Choice Lamborghini

1:a pris EKL i Jönköping den 7/9

 

Emma Hansen och "Aya" Firepoppy's Aiyana

 1:a pris NKL i Bosarp den 6/9

 

Anita Tordenlid och "Mynta" Streamlight's Cayos Mynta

1:a pris NKL på Gotland den 5/9

 

Eddie Nilsson och "Allie" Reedsweeper's Red Alert

1:a pris i ÖKL,  Boxholm 29/8

Klar för Elitklass

 

Annhilde Birkestrand med Batmoors Octopussy Rita

1:a HP NKL lördag 16/8

1:a HP NKL söndag 17/8

B-prov, Narvik, Norge

 

Annhilde Birkestrand med "Tight" Caper Cailies Voodoo Nine

Godkänt Vatten nybörjarprov

Godkänt Vattenprov

Åkulla 20/7

 

 

Mariusz Narozny med "Rally" Twigg's All The Way

1:a HP i NKL, Hunneberg den 2/8

 

Roy Larsson med "Affe" Streamlight's Choice Lamborghini

1:a  i ÖKL,  Höglandet den 26/7. Andra 1:an och nu klar för Eliten!!

 
 
Logga_vinna_poangjakt.JPG

Matilda Borvén och "Vinna" Peruddens Jaktliga Vinna 

1:a pris i NKL vid Goldenklubbens Klubbmästerskap i Villingsberg den 19/7

 

Roy Larsson med "Affe" Streamlight's Choice Lamborghini

1:a plats med 94 poäng , WT i  Dagstorp 2/7

 

SEKTIONSMÄSTARE 2014 

IMG_5163ak.JPG

Anders Stegerud med Hinnared Äster

som den 29/6 försvarade sin titel som sektionsmästare.

Denna gång genom att segra i ett krävande mocktrial i Hishult

 

Hanna Nilsson med "Bacardi" Respons Qnäckiga Qakbit-ten

1:a pris i ÖKL, Tollsjö den 13/5

 

Mariusz Narozny och "Otto" Justlike Kicking Bear

1:a pris NKL, Nybro den 10/5

 

Helena Svensson och "Cayden" Flatgold's Comely Cayden

1:a pris i NKL, Halmstad den 3/5

 

Hanna Nilsson med "Bacardi" Respons Qnäckiga Qakbit-ten

1:a pris i ÖKL, Tystberga den 27/4

 

Roy Larsson med "Affe" Streamlight's Choice Lamborghini

1:a HP i ÖKL,  Skåne Mitt den 26/4

 

Eddie Nilsson och "Allie" Reedsweeper's Red Alert

1:a pris i ÖKL,  Skåne Mitt den 26/4

 

Jan Stomberg  med "Disa" Estelle

1:a pris NKL, Fegen den 26/4

 

2014

 


 

2013

 

Logga_vinna_poangjakt.JPG

Matilda Borvén och Peruddens Jaktliga Vinna 

Vinnare av Labrador Hallands Poängjakt,  Nybörjarklass 

 
Stattared_013k.JPG

Annika Radefält med Classic Worker's Ebony

Segrade stort i Stättareds WT, NKL, den 5/10 med hela 96 poäng

 
 

Susanne Ericsson med "Rassla"  SE JCH Mandylike's Rambling Rose

efter sitt 3:e  1:a-pris i EKL på kort tid. Denna gång i Härnösand 5/10

 

Annhilde J Birkestrand med Caper Cailie's Vodoo Perfection

godkänt Vattenprov spaniel den 15/9

 

Susanne Ericsson med "Rassla" Mandylike's Rambling Rose

1:a pris EKL i Hjo den 15/9

 

Anders Larsson med "Ingo" Flatterhaft Ingen Rök Utan Eld

godkänd KKL den 13/9 i Ed

 

999129_557130400990257_254862023_n1.jpg

Mia Johansson med "Cendi" Sort Guld Prima Liv

1:a pris  NKL i Gränna 7/9 

 
1209135_213212952179837_1322202789_n1.jpg

 Tove Graveleij med "Taggen" Streamlight's Choise Lucky Star

1:a pris NKL i Bosarp den 7/9

 

Susanne Ericsson med "Rassla" Mandylike's Rambling Rose

1:a pris EKL i Hjo den 24/8

 

Susanne Ericsson med Mandlike's Zola

Britt-Marie Persson med Airotkivs Ikea

1:a pris NKL i Kilanda  18/8
 

Anders Larsson med "Ingo" Flatterhaft Ingen Rök Utan Eld

1:a pris i NKL, Hunneberg 3/8

 

Anders Stegerud med Hinnareds's Äster

1:a pris i ÖKL, Höglandet 27/7

 

Mia Grundberg med "Ozzy" Airotkivs Hilding

1:a pris i NKL, Höglandet 27/7

  
IMG_3783bk.JPG

Annika Radefält med Classic Worker's Ebony

Segrade i NKL, WT Susegården 130526

 

Hanna Nilsson med  Respons Rappa Rockartist-ten

1:a pris NKL, Bollebygd 14/5

 
 

2013

 


 

2012

 

Anita Tordenlid och Streamlight's Choice Bella

1:a pris ÖKL på Halmstadprovet 21/10

 

Niklas Fagerström och Nordjydens Simmonsen

1:a pris NKL på Halmstadprovet 21/10

 

Birgitta Wiedemann och "Falcon" Firepoppy's Falcon

för 1:a pris NKL på Halmstadprovet den 20/10

 

Eddie Nilsson och "Allie" Reedsweeper's Red Alert

för ett 1:a pris i NKL den 15/10

 

Mia Grundberg och "Tindra" Airotkivs Beyoncé

som tog sin 3:e 1:a i EKL den 22/9 i Osby

 

Catarina Strand och "Midas Mirakel" Kanadickens John Dory Of Mafli

som vid Tollarspecialen 2012 blev Tollarmästare

med bl.a. ett 1:a pris i EKL (enda 1:an) på jaktprovet.

143k.JPG

   

Eddie Nilsson och "Casey"  Find-it The Casey Lane för

1:a-pris i EKL i Norge 8-9 september

Kan nu titulera sig Svensk och Norsk Jaktchampion

bild.jpg

 

Marika Olsson och "Ronja" Månfares Gabble Gnat

1:a ettan i EKL, Kilanda 8-9 september

 

Roy Larsson och "Zingo"  Streamlight's Danas Power

1:a pris NKL den 1/9 i Lenhovda

 

Roy Larsson och "Affe", Streamlights Choise Lamborghini

1:a pris i NKL  den 12/8 i Skåne

 

1:a pris EKL i Hunneberg 5/8

Mia Grundberg med Airotkivs Beyonce

Marre Narozny med Airotkivs Överste

DSC08452.JPG

 

Roy Larsson och "Affe", Streamlights Choise Lamborghini

för segern i NKL, Södras WT i Dagstorp den 26/6  93 poäng!

 

IMG_2719k.JPG

Anders Stegerud med Hinnareds Äster.

Segrare i Sektionsmästerskapet 2012

 

Eddie och Casey för elitklass-segern i Smålandsavdelningens WT i Markaryd den 22/4

 

vaga2.jpg 

Höstglädjens Line on the Horizon "Våga"

BIS Valp den 15/4, SSRK Sätila 

Ägare: Matilda Borvén, Getinge

 

 

2012

 


 

2011

 
Sweppe_kkl.JPG

Tove Graveleij med Doubleuse Raw Cashew "Sweppe"

för godkänd KKL den 29/10

 

Ulf Westlund med ESS Streamside's Puch

för segern på Spanielmästerskapen AV

i Strängnäs den 4/11 2011

 

STORT Grattis till

Eddie Nilsson och "Casey"  Find-It The Casey Lane

som godkändes på det praktiskt provet den 28/10

och nu kan titulera sig Svensk Jaktchampion

 

Magnus Plantin och Classic Worker's Breakthrough

för 1:a pris i NKL vid Halmstad-provet den 22/10

 

IMG_4417k.JPG

Eddie Nilsson och Find-It The Casey Lane "Casey"

som den 17/9 i Osby tog sitt 3:e 1:a pris i EKL

 

Eddie och Casey

för ännu en 1:a i EKL. Nu i Alingsås den 28/8

 

HÖGLANDET 20 - 21/8

1:a pris ÖKl till

Susanne Ericsson med Mandylike's Rambling Rose

Outi Karlsson med Mandylike's Pontiac

Detta var 2:a 1:an på kort tid och de är därmed klara för elitklass.

 

 

1:a pris EKL till

Eddie Nilsson och Find-It The Casey Lane "Casey"

 

 

 wt.jpg

LP ELIT SE Lch Respons Noppiga Näverkont-Ten o Hanna Nilsson

som kom på 2:a plats på Goldenspecialens WT ÖKL med 90 p. samt 2:a i Dual Purpose

 

 1:a pris i ÖKL vid Hunnebergsprovet den 30-31/7 erövrade:

IMG_0606k.JPG

Hans Larsson med Inassicas Fancy

Sol-Britt Alfredsson med H-falks Rask

Susanne Ericsson med Mandylike's Rambling Rose

Outi Karlsson med Mandylike's Pontiac

 

Eddie Nilsson och Find-It The Casey Lane "Casey"

som återigen har vunnit ett WT i Elitklass.

Denna gång i Kävlinge den 4/7 på 90 poäng

 

Anita Tordenlid och Streamlight's Choice Bella  

för segern i WT-deltävlingen i Borås den 6/6

89 poäng och klar seger i ÖKL

 

 IMG_1133mk.JPG

  2011 års  Sektion Hallandsmästare 

   Tove Graveleij med Doubleuse Raw Cashew 

  

bailanbus.k.JPG

 LP ELIT SE LCH Strandgläntans Best Friend  "BAILY" 

1:a pris B-prov NKL  110502 i Kilanda

Ägare: Hanna & Lars Nilsson

Uppf: Yvonne Sandberg, Halmstad

 

 

IMG_0700k.JPG

MARRE OCH BOSS

 segrade i Elitklassen i Södras WT i Bromölla

2011-03-19

 

 

2011

 


 

2010

 

DSC_0418kr.jpg

STORMFÅGELNS ADRIAN (NEMO)

1 pris Halmstad B prov NKL
23 okt 2010
ägare Adam Dahl
uppf Tina Sannestål

 eddie111.jpg

Eddie och Casey

till 1:a pris + HP+ Provbäst i Ökl Karlskrona 2/10 2010 och därmed klara för eliten.

 

 

GetAttachment.aspx.jpeg

Ingela och Sanne

till 1:a priset i Ökl Ullared 3/10 2010

 

 tove.jpg

Tove och Sveppe

till era två 1:a pris i Ökl (Växjö och Alingsås) = klara för eliten

 

 

 

GrattisSpira100925.jpg

SE VCH Miss Mallorys Formula One "Spira"

1 ökl jaktprov SSRK Västra Alingsås 25/9 (därmed klar för elit)
Uppf. Annica Reitmaier, Oskarström
Äg. Helena Svensson, Falkenberg

 

Grattis!! Solbritt och Kent

till Rasks fina jobb och 1:a priset i Nkl den 13/9!
Även grattis till 1:a priset på utställningen !

 

 

 

 

Jan-Febr_2009_02777.jpg

Helena med "Spira" och Catta med "Miraklet"

som fixade till var sitt 1:a pris i Ökl på det Särskilda provet i Ullareds -trakten den 13/9 2010.

 

 hanna1.jpg

Hanna & Bacardi    Respons Qnäckiga Qakbit-Ten

tog ett 1:a pris i NKL i Bosarp 4/9 2010. Vann även VP Tennstånkan, för bästa NKL hund.

 

 

Hanna_Whiskey.jpg

Hanna & Whiskey     Respons Noppiga Näverkont-Ten

tog ett 1:a pris i Borås 29/8 2010.

 

 

Walk-up.jpg

GRATTIS CATTA OCH MIRAKLET

Kanadickens John Dory of Mafli som tog ett 1:a pris i NKL i Höglandet den 21/8 2010

 

 

Bild_001.jpg

Grattis till Roy Larsson och Pia Almqvist

Tog sin andra öppenklassetta med Gåsalyckans Gary Cooper (Louie) i Borås.

 

 

 

vilt_sm10.jpg

SVENSK VILTSPÅRMÄSTARE 2010

SE VCH Gameflame's Penny

uppf: Lennart Hansson
äg: Hans Berndtsson

 

 

lasse.jpg

 

Vinnare NKL  WT i Borås 5/6 2010, 86 poäng
Be Active's Quickstep Jetta.
Förare Lars Kjellgard. 

 

 

eddie.jpg

 

Vinnare EKL WT Borås 5/6 2010

Find-It the Casey Lane med Eddie Nilsson

 

 

wt102.jpg

2010 års Sektion Hallandsmästare

Mariusz Narozny med Airotkivs Ång-Turbin SE VCH SE JCH

 

2010


2009

 

master11.jpg

2009 års Sektion Hallandsmästare

Eva Franzén med  Miss Mallory Pretty As A Picture

 

Roy Larsson och "Boy", Stenhöjgårds Extra

1:a pris Kkl i Varberg 10/10.

 
stäng